İnsana Dair

Kahvenizi Taze İçmek için Nasıl Saklamalısınız?

  • Kahve tutkunuysanız, sabahları taze demlenmiş bir fincan kahve gibisi yoktur. Ancak bayat telveden yapılmış bir fincan kahve kadar nadir sevimsiz şey vardır. İster öğütülmüş çekirdek satın alın, ister evde kendiniz öğütün, kahvenizi taze ve lezzetli içmek gibisi de yoktur. Elinizde öğütülmüş ya da çekirdek kahve stoğu tutuyorsanız, daima taze olarak korumayı merak ediyorsanız bu yazı tam size göre…

Kahve telvesi en fazla iki hafta taze kalır – oksijen, ışık ve nemin ulaşamayacağı bir yerde uygun şekilde saklanırsa birkaç hafta yada bu bir kaç aya bu süre uzayabilir. Opak, hava geçirmez bir paket ya da kapta saklandığında hatta iki ay sonra da oldukça iyi bulabilirsiniz. Ancak, iyi bir depolama her şeyi yine de çözmez. 

Çekirdek mi, öğütülmüş kahve mi önce nasıl stoklamak istediğinize karar verin. Öğütülmüş kahve almanın avantajları vardır.Önceden çekilmiş kahve, evde demlemek için en uygun seçenektir. Sabahları, öğütülmüş kahve hazırlamak size zaman kazandırır. Bir kahve öğütücüsüne yatırım yapmanıza ve çekirdekleri yanlış öğütme riskini almanıza gerek bırakmaz. Öğütülmemiş çekirdek almak ise, lezzet ve tazelik açısından daha uygundur tabii ki. Çekilmemiş çekirdekler biraz daha fazla iş çıkarır, ama tazelik ve çekilirken yayacağı koku onu değerli kılabilir.

Tam kahve çekirdekleri aroma ve lezzetlerini öğütülmüş olanlardan daha uzun süre korur, bu da daha büyük miktarlarda satın almanıza ve saklamanıza olanak tanır.Bütün çekirdekler, fazladan bir adımın yanı sıra çekirdekleri doğru kıvamda çekmek için biraz bilgi gerektirir, ancak ortaya çıkan taze kahvenin tadı buna değer.İster bütün çekirdek ister öğütülmüş kahve satın alıyor olun, ambalajın üzerindeki tarihe dikkat etmeniz önemlidir. Satın aldığınız kahvenin, ham yeşil kahve çekirdeklerinin ne zaman koyu ve aromatik formlarına dönüştüğünü gösteren bir kavurma tarihi listelediğinden emin olun.

Bazı şirketler paketlerine QR kodu ekler, böylece bu çekirdeklerin ne kadar süredir rafta olduğunu öğrenmek için çevrimiçi olabilirsiniz.

Kahve’nin kavrulmadan sonra, paketlenme süreci  ne kadar önemlidir?Kahve kavrulduktan sonra (daha önce  kavurmadıysanız, denemelisiniz), çekirdeklerin karbondioksit saldığı “gazdan arınma” adı verilen bir işlem başlar. Çekirdekler kavurulduktan sonra en az 24 saat öğütülmeye ve demlenmeye hazır olmaz ve birçok uzman, yaklaşık dört gün sonrası en iyi düzeye geldiğini savunuyor.Bütün çekirdek kahvenin daha uzun süre taze kalmasının nedenlerinden biri de gaz giderme işlemi ile ilgilidir. Kavrulmuş çekirdekler karbondioksitlerinin çoğunu saldıktan sonra, oksijen içeri sızar ve çekirdeklerdeki yağlarla etkileşime girer. Bu, çekirdeklerinin tadını bozan ve öğütülmüş kahvenin ne kadar dayanacağını etkileyen oksitlenme adı verilen bir süreci başlatır. Bu süreci doğru yönetmek için işin ehli olan firmalardan kahve almanızın önemi büyüktür.Kahveyi hangi miktarlarda öğütmek gerekir?Kahve daha küçük parçalar halinde öğütüldüğünde, her bir küçük parça için yüzey alanının hacme oranı çok daha fazla olur ve yüzeyler de daha gözenekli hale gelir. Karbondioksit, oksijen ile daha çabuk değiştirilir ve bu da kahvenin daha çabuk bayatlamasına neden olabilir. Markette satılan ön öğütülmüş kahve, kahve öğütülmeden, paketlenmeden ve mağazaya gönderilmeden çok önce kavrulduğu için, muhtemelen gaz giderme süresinin çok üzerindedir. Bu bilgiyi kahve satın alırken mutlaka roasting uzmanı ile konuşmanızda fayda vardır.

Çekirdek ya da öğütülmüş kahveyi nasıl saklamalısınız?

Gaz tahliye vanalı kahve poşetiyle. Daha büyük miktarlarda çekilmiş kahve satın alıyorsanız, raf ömrünü uzatmak için gaz tahliye vanalı paketleri tercih etmelisiniz. Tahliye vanası olmayan paketlerde gaz veya sıvı formda oksijene maruz kalmak, öğütülmüş çekirdeklerinin aromasını hızla bozabilir. Işığa, oksijene ve neme maruz kalmayı azaltmak için öğütülmüş kahvenizi opak, hava geçirmez bir kapta saklayın. Daha da iyisi, tek yönlü gaz tahliye vanasına sahip bir kap, öğütülmüş kahveyi daha da uzun süre taze tutacaktır. Bu türden bazı kaplar, kahveler için özellikle  üretilmiştir. Valf, çekirdeğin gazını alırken karbondioksitin çıkmasına izin verirken aynı zamanda oksijenin girmesini de önler. Bu, kahveniz için en uygun saklama kabı olacaktır.

Sıcaklığın önemi

Sıcaklık da önemlidir. Araştırmalar, 10 C’lik bir sıcaklık artışının  yüzde 15-23 C derece hızlandırdığını  göstermiştir. Ancak bu, kahvenizi buzdolabında veya dondurucuda saklamanız gerektiği anlamına gelmez.Pek çok insan tazeliğini korumak amacıyla öğütülmüş kahveyi buzdolabında veya dondurucuda tutmayı seçse de, bu aslında ters etki yapar. Hem buzdolabı hem de dondurucu, çok fazla nem üreten nemli ortamlardır. Buzdolabınızdaki plastik kapların içinde oluşan yoğuşmayı veya dondurucudaki paketlerin dışında biriken buzları düşünün.Buzdolabınızın içindeki bu nemli ortam, kahvenizin taze kalmasına yardımcı olmayacaktır.Tüm bu nem, kahve telvesini taze ve lezzetli tutmak için tam olarak kaçınmak istediğiniz şeydir. Kahve telvesini serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmek önemliyken, uzun süreli tazelik için bir dolapta vakumlu bir kap daha iyi bir seçenektir.En iyi ve en taze kahve için, çekirdeklerinizin ne zaman ve nasıl kavrulduklarından mutfağınızda nerede ve nasıl depolandıklarına kadar sürecin her adımını düşünün. Kavurmadan bu yana, öğütmeden ve paketlemeden bu yana geçen süre kahvenin lezzetini ve tazeliğini etkileyecektir. Yakın zamanda kavrulmuş kahve telvesini düşük nemli bir ortamda vakumlu bir kapta düzgün bir şekilde saklarsanız, önümüzdeki birkaç hafta boyunca taze demlenmiş kahvenin tadını çıkarırsınız…